Hat dolog, amit biztosan nem tudtál a pirospaprikáról

6 dolog, amit biztosan nem tudtál a pirospaprikáról
A pirospaprika: a magyarság hamisíthatatlan, nosztalgikus íze. A hagyományos magyar konyhaművészet elképzelhetetlen a minőségi, adalékanyagoktól mentes, valóban piros, a pirospaprika mennyei, eredeti, utánozhatatlan ízvilága nélkül. Egy felejthetetlen, forró, zsíros gulyásleves, friss fehér kenyérrel, egy zamatos, ropogós kolbász, egy jó szaftos pörkölt, egy friss paprikás csirke omlós, puha nokedlivel: mindez mit sem ér a pirospaprika hamisíthatatlan, ínycsiklandó illata, és persze íze nélkül. Igazából a jó minőségű pirospaprikás ételeknek sokszor már csak a látványától is összefut a nyál a szánkban. Nem véletlen, hogy a külföldön élő magyarok sokszor még alig szállnak le a repülőről, máris az első dolguk közé tartozik egy szaftos, pirospaprikával készült magyaros ételt jóízűen elfogyasztani.
Kellemeset a hasznossal
De a pirospaprika nem csak kellemes, hanem hasznos is.Kevesen tudják azonban, hogy a pirospaprika: ez a hagyományosan használt, mégis különleges fűszernövény, nemcsak mennyeien ízletes, de rengeteg szempontból hasznos és egészségmegőrző, regeneráló hatással is rendelkezik. Talán ezért is mondják, hogy a magyarok mindent túlélnek, hiszen a pirospaprikát őseink bizonyára már hosszú évszázadok óta használják. Azt biztosan mindenki tudja, hogy Szent-Györgyi Albert, a világon először paprikából vont ki C vitamint, - igaz nem pirospaprikából-, ezzel megynitva az utat a vitamingyártás felé. A vitamintartalmon felül aznban több jótékony hatása van még a pirospaprikának.
Lássuk, mennyi jótékony hatása van a pirospaprikának!
Mi mindenre lehetséges tehát a pirospaprikát felhasználni?
1., A pirospaprika méregtelenít. Régebben azt mondták, együnk meg egy nagy adag, forró, üres paprikás levest bizonyos alkalmak előtti este, hogy csinosnak és vékonynak látsszunk. Ma már úgy mondjuk: a pirospaprika méregtelenít.
2., Fogyaszt. Sokan diétáznak kapszaicin-tablettával. A pirospaprikában lévő kapszaicin valóban fogyaszthat is, hiszen a bélműködés fokozásával érhető el súlycsökkenés. Ezt még a brit tudósok előtt, a magyar tudósok is bizonyították, nevezetesen Hőgyes Endre magyar orvostudós, még 1878-ban.
3., Megfázás, nátha esetén is hatékony. A nagyszüleink kedvelt módszere volt az „erős leves”, mely leginkább forró leves alapléből és rengeteg pirospaprikából állt, esetleg némi zöldséget is tartalmazott dekorációként. Főként a gyermekek antibiotikuma volt ez, akik nem ihattak még igazi – akár erős-, vagy pirospaprikás – pálinkát. De ismert volt a vajas-pirospaprikás kenyér, illetve a hagyományos pirospaprikás ételek „felpaprikázása”, azaz a többlet pirospaprika hozzáadása is.
4., Sokaknak beválik mindenféle hasfájás ellen. A paprikás pálinkát nem véletlenül itták a nagyobb lakodalmakon, hiszen állítólag segít enyhíteni a túlevés okozta gyomorbántalmakat. Talán ezért is tudtak olyan jóízűen, olyan sok ételt megenni az őseink.
5., A pirospaprika antibakteriális hatású: fertőtleníti a húst és az ételt. Valamint nem csak az ételben, de a testünkben is elpusztítja a baktériumokat.
6., Afrodiziákum, azaz „feltüzeli” a férfiak vágyát. Nem véletlenül mondták a régi öregek, hogy amikor a férfinak a hasa rendben van – azaz jó sok magyaros, pirospaprikás ételt evett – akkor a kedve is könnyebben megjön egy kis hancúrozáshoz. Ők még úgy gondolták, a férfiak szívéhez a hasukon át vezet az út.
+1: A fűszerpaprika rendkívül finom, megízesíti az ételeinket, ezzel boldoggát tesz! :-)
Te is láthatod tehát, hogy a pirospaprika nem csak nagyon finom, de nagyon egészséges is. Érdemes tehát bátran kísérletezgetned vele, hiszen ártani biztosan nem árt, hiszen „csak” egy fűszer! Válogass kínálatunkból itt!