Egy ütős paprikakrém recept

Ha nem vagy gyakorló háziasszony, akkor is ismerősen csengenek számodra az Erős Pista, Piros Arany vagy akár az Édes Anna márkanevek. Ezek valamennyien paprikakrémek különböző állaggal és csípősségi szinttel.
Bár a paprika nem a Kárpát-medencében őshonos növény, mégis több száz év alatt az egyik legkedveltebb és legjelentősebb fűszernövénnyé vált Magyarországon.
Hogyan terjedt el a paprika, majd a paprikakrém a magyar gasztronómiában?
A paprikát, mint fűszernövényt a XIX. század közepéig csak a családi gazdaságokban termesztették, majd a vasút térhódításának köszönhetően indult meg az ipari szintű termesztése és feldolgozása, mely magában foglalta a paprikakrém gyártását is.
A XIX. század végén a családi gazdaságok már próbálkoztak a paprika összetört húsának sóval történő tartósításával. E kenhető fűszert ételek, húsok ízesítésére használtak a háztartásokban.
A megnövekedett kereslet hatására megkezdődött az ipari termelés is. A háztartások után egyre népszerűbbé vált a vendéglők asztalainál is az ételek utólagos ízesítésére a paprikakrém. A vendéglősök általában nem a gyári paprikakrémeket használják, hanem saját maguk állítják elő az éttermük ízvilágának megfelelően.
Természetesen legelőször az őrölt pirospaprika jelent meg a magyar konyhában, és csak később kezdtünk paprikakrémeket is használni. (Valószínűleg ezért is annyi ételünk alapja pirospaprika őrlemény.) Na, de most a paprikakrém a témánk!
Mire használható a paprikakrém?
Ételek főzés közbeni ízesítésére, fűszerezésére, elsősorban pörköltekhez, paprikás ételekhez használhatod. A csípős változatot utólagos ízkorrekcióra, a kellemes csípős ízhatás elérésére tudod használni. Felhasználhatod még hidegtálak, szendvicsek díszítésére, ízesítésére is. Arra mindenképpen figyelj oda a főzésnél, hogy aránylag magas a sótartalma.
Bizonyára felmerül a kérdés benned, ha az éttermek tudnak saját paprikakrémet készíteni, akkor te tudsz-e magadnak házi gyártású készítményt kreálni? A válasz természetesen igen.
Lássunk egy tuti paprikakrém receptet, ami rajtad sem fog kifogni!
Paprikakrém hozzávalói: 25 dkg hegyes erős paprika,
90 dkg kápia paprika,
55 dkg cseresznyepaprika,
1 csapott mokkáskanál citromsav,
20 dkg konyhasó.
A paprikákat mosd meg, majd szárítsd meg teljesen. A száraz paprikákat csumázd ki. A csípős paprikából ne szedd ki a magokat, csak az édesből. Ha ezzel készen vagy, akkor darálóval vagy botmixerrel zúzd össze a paprikákat és készíts pépesített masszát belőle. Az elkészült pépbe tedd bele a sót és a citromsavat és keverd jól össze.
A felsorolt összetevőkből körülbelül másfél kilogramm pépes termékünk van. De mivel még túl sok nedvességet tartalmaz, így nem igazán van még krémes állaga. Pihentesd negyed órát, hogy levet tudjon ereszteni. Ezt követően apró lyukú szűrőn vagy sűrű szövésű anyagon szűrd át. Ha mindent jól csinálsz, akkor a lé eltávolítása után nagyjából egy kilogramm paprikakrémed lesz.
Hogyan tárolhatod a frissen elkészül paprikakrémet?
Az elkészült paprikakrémet tisztára mosott üvegekbe kell adagolni. Legjobbak erre a kis méretű üvegek. Ha minden üveget megtöltöttél a nyakáig, akkor lapkatető nélkül tedd a mikróba, hogy átforrósítsd. A forró üvegekre szorosan zárd rá a lapkatetőket. Ahogy hűlnek kifelé az üvegek, úgy horpad be a lapka. Ez azt jelenti, hogy nagyszerű vákuum keletkezett, mely a készítményeid tartósságát fogja fokozni.
Gyerünk, munkára fel! A legközelebbi vendégségkor már a saját készítésű paprikakrémeddel villoghatsz. Háziasszonyoknak ajándékként sem utolsó.