receptek
„Vadat és halat, s mi jó falat
Szem-szájnak ingere…”
Írja neves költőnk, Arany János a Walesi bárdok című művében. Nem csoda, hogy versbe foglalták a csodás vadhúsokat, hiszen Magyarország vadásznemzetnek számított és mindennapos volt a vadételek fogyasztása. Manapság sokan félnek a vadhústól, pedig semmivel sem bonyolultabb finom ételt készíteni belőle, mint sertésből vagy marhából.
A tarja a sertés nyaki része. Az egyik legfinomabb húsrész, magas zsírtartalma miatt kiváló alapanyag grillezéshez, frissensültnek és flekkenként is fogyasztható. Csontos és csont nélküli tarjával is dolgozhatunk, attól függően milyen ételt szeretnénk elkészíteni. A szeletelt csontos tarja natúr frissensültként igen gyakori a tányérokon, ha grillparty-ra készülünk, előtte mindenképpen pácoljuk be. A csont nélküli, füstölt tarja főzelékek, ragulevesek kiegészítője, de egyre gyakoribb, hogy a húsvéti sonkát helyettesítik vele. A vékonyra szeletelt füstölt tarja pedig igazi csemege lehet egy hidegtálon.
A Húsvét egyet jelent a sonkával, azonban nem mindegy, hogy milyen sonka is kerül az asztalra. Nincs annál lehangolóbb mikor az egész évben várt sonka adagunk, lében tocsogós, puha, sótlan stb. Arra szeretnénk most iránymutatást adni, hogy mire figyeljünk a húsvéti sonkánk beszerzésénél.
A húsvét az egyik legnagyobb családi ünnepünk, amelyhez a húsvéti sonka elengedhetetlen kellék! De mi is kell az igazán finom főtt sonkához?
Sonka főzése
Mondanunk sem kell az egyik legfontosabb összetevő a jó füstölt sonka,- ideális ha hagyományos házi sonkát tudunk beszerezni-, na de hogyan is főzzük, hogy ne rontsuk el!
Elöljáróban annyit, hogy Kb 2.5-3 órára lesz szükségünk az elkészítéshez, ha az áztatás nem számítjuk bele. Előkészítés Főzés előtt mossuk meg a sonkát, majd áztassuk 1-2 órát hideg, bő vízben. Fontos, hogy a zsíros réteget ne vágjuk le, mert kiszárad a sonkánk a főzés során, illetve fontos íz anyagokat veszíthetünk! Ha nagyon sós a hús, akkor egy egész éjszakát is áztathatjuk! (Hogyan tudhatjuk, hogy nagyon sós? Egyszerű. Kóstoljuk meg J) Áztatás után öntsük le a vizet róla, majd újból öntsük fel friss hideg vízzel, úgy hogy ellepje! Már indulhat is a főzés!
A klasszikus kocsonya receptet szinte mindenki ismeri, és készíti. Karácsony közeledtével különösen aktuális a kocsonya kérdés, hisz egy igazi tradicionális karácsonyi ételről beszélünk!
A kocsonya recept is olyan, -mint a többi hagyományos magyar ételünk-, jókat lehet vitatkozni arról, hogyan is készítsük, milyen hozzávalók a legjobbak hozzá…Néhány dologban azonban közösnek kell lennie a jó kocsonyának! Egy kocsonya receptet már egy korábbi cikkünkben bemutattuk, most nézzük, melyek a jó kocsonya titkai!
A szalámi az egyik legfontosabb exportcikkünk, gondoljunk csak a Pick vagy a Hertz szalámira, amit szinte mindenki kedvel. Mi is készíthetünk hasonlóan finom házi szalámit, egy kis munkával. Nem ördöngösség, és ki ne lenne büszke saját kézzel készített szalámijára! Vendéglátáskor is fantasztikus dolog a sajátot kínáni.
Mi most egy házi téliszalámi receptet mutatunk be, amely garantált siker lesz!
A kovászos uborka igazi magyar savanyúság. Ráadásul, olyan, amelyet szinte minden család készít. A kovászolás módja lehet picit eltérő, de a lényeg, -a nap melege- , viszont örök!
Ami külön jó, hogy ez egy olyan tipikus magyar étel, amely még egészséges is. Még diétához is ajánlják manapság! A nagymamám diétás ételekt készít? Ki gondolná! :-) Vagy nem is igaz?
Vannak, akik úgy tartják, hogy a kovászos uborka a legegészségesebb ételek közé számít? Vajon miért? Városi legenda vagy tényleg van jótékony hatása? Rövid cikkünkben ennek járunk utána!
Savanyú káposztát már évszázadok óta készítünk! Nem csoda, hisz egyrészt fantasztikusan finom, másrészt a savanyú káposzta kiváló vitamin és tápanyagforrás, így nagymértékben hozzájárul szervezetünk egészséges működéséhez, főleg a téli hónapokban. Káposztát tradicionálisan fahordóban savanyítunk, és lábbal, gumicsizmában taposunk. (Sajnos a boltban kapható savanyú káposzták jó része már nem így készül, itt is jellemző a gyorsérlelés, citromsavval és édesítőszerekkel.) De lássuk is mit kell tudni a káposztasavanyításról, melyek a legtipikusabb receptjei és milyen vitaminokat tartalmaz.
A kolbász sütés klassz dolog, mert egyszerűen gyorsan, nagyon finom ételt kapunk. Emellett vendégváráshoz is remek dolog, mert tipikus magyar étel, amit szinte mindenki szeret. Kolbászt szinte mindenki süt, ezért kicsit olyan mint a foci. Mindenki ért hozzá. Mindenki tudja a tuti receptet, hogy mit kell tenni, hogy ne durranjon szét, hogy ne száradjon ki, ízletes maradjon.
Azonban a kolbász sütése bosszantó is tud lenni, hasonlóan a hurka sütéséhez. Szétdurran, kifröccsen a zsír, megég a kolbász. Ezeknek a bosszúságoknak az elkerülésében szeretnénk segíteni.