A Húsvéti sonka eredete, hagyományos Húsvéti ételeink

A Húsvét a második legnagyobb családi és keresztény ünnep! Hagyományosan a megújulás, a tavasz eljövetelének ünnepe is! Talán nem túlzás azt állítani, hogy nincs Magyarországon olyan család, ahol ne kerülne sonka az asztalra! De miért is eszünk sonkát Húsvétkor?
A Húsvét eredete
Nem szeretnénk hosszú vallástörténeti fejtegetésekbe bocsátkozni, ezt sokan, nálunk avatottabbak megírták már! Szóval csak dióhéjban:
Húsvétkor, eredeti vallási tartalma szerint a 40 napos böjt végét ünnepeltük, valamint Krisztus haláláról emlékeztünk meg! Nem hivatalosan pedig a tavasz, és megújhodás ünnepe!
A Húsvét, mint a neve is mutatja a hosszú böjt utáni első alkalom, amikor az emberek húst vettek magukhoz; „hús vét”, őrzi a magyar nyelv! (A böjt egyébiránt Jézus 40 napos önmegtartóztatására tanít! )
A fentiek mellet jelentős családi ünnep is. Ősidők óta egy kiváló alkalom, amikor a családok együtt lehettek, ünnepelhettek, örülhettek a tavasz eljövetelének, a hosszú nélkülözésekkel teli tél után.
Húsvéti sonka, hagyományos húsvéti ételek
Vége a húsmentes böjti időszaknak, a 40 napos húsmentes időszak után végre ehetünk húst! A hagyományos húsvéti ételek – bárány, sonka, kalács, tojás!
A tojás a termékenységet a családi összetartozást szimbolizálja. A hagyomány szerint a családnak a tojást együtt kellet elfogyasztania a húsvéti asztalnál, hogy mindig visszataláljanak egymáshoz.
A bárány szimbolizálja Jézust, mint aki áldozati bárányként halt kereszthalált az emberiség megváltásáért. (A magyar hagyományokban a bárány nem annyira hangsúlyos, de Európában nagyon is jellemző húsvéti étel!)
A Húsvéti sonkának nálunk nagyobb hangsúly jut! A hagyományos paraszti családoknál a téli disznóölésekkor készült a sonka, majd tipikusan a kora tavaszi böjt időszakában volt füstölés vagy érlelés alatt. A böjt során azt elfogyasztani nem lehetett, így legelőször Húsvétkor kerülhetett a finom sonka az asztalra! Valószínűleg ez lehet az alapja, hogy ilyen kitüntetett szerepe van a Húsvéti sonkának! (Azt se felejtsük el, hogy hajdanán nem volt az mindennapos, hogy az egyszerű családok húst fogyaszthattak volna, pláne nem a sertés legnemesebb részét!)
A kalács, a kenyér, mondanunk sem kell, hogy a bőséget, a jólétet jelképezi!
A húsvéti sonka hagyományának további magyarázatai
Van akik szerint egyszerű praktikus okok állnak a Húsvéti sonka hagyománya mögött: ez volt az egyik legnemesebb hús féleség, nem volt hűtőszekrény, Húsvét körül készült el, és el kellett fogyasztani!
Nem tudjuk, mi a pontos igazság, de mindenesetre remek csemege! Használjuk ki az alkalmat, ha hozzájutunk ehhez a finomsághoz, és preferáljuk a HAGYOMÁNYOS HAZAI SONKÁT!