Valódi csabai házikolbász recept- Krajcsó Pál hentesmester receptje

Ez alkalommal egy békéscsabán legendás hentesmester, Krajcsó Pál receptjét osztjuk meg veletek. Mondanunk sem kell ha valami hiteles, akkor ez az. A recept forrása a Csabai kolbászfesztivál oldala. (http://www.csabaikolbaszfesztival.hu/receptek/csabai-hazi-kolbasz)
Amennyiben nincs lehetőséged kolbászt készíteni, csabai kolbász kínálatunkból itt válogathatsz!
Krajcsó Pál-Ki is volt ő?
Krajcsó Pálról az érdemes tudni, hogy a 2000-es Csabai Kolbászfesztivál fő- és életműdíjasa. Az ő kolbászreceptje került Békéscsabáról Ópusztaszerre a történelmi emlékhelyre. Itt fogják a receptet 2050-ben felbontani. Tiszteletére, ő a névadója a Csabai Kolbászfesztiválon a vékony- és vastagkolbászkészítő versenynek. (Krajcsó Pál emlékverseny) Krajcsó Pál a Csabai Kolbászklub örökös tiszteletbeli elnöke, ezzel is kifejezve az iránta érzett tiszteletett azért a munkájáért, amivel rengetegett tett a VALÓDI CSABAI HÁZI KOLBÁSZ hírnevéért! 2007-ben hunyt el.
De akkor lássuk a kolbász receptet, ahogyan a mester készítette!
Hozzávalók:
-
10 kg sertéshús (comb, lapocka, tarja, dagadó), kevés húsos szalonnával kiegészíthetjük. Ideális 150 kg-nál nagyobb, egy évesnél idősebb Mangalica-Berkshire, keresztezett sertés húsából készíteni.
-
További hozzávalók: 20 dkg édes, őrölt, paprika, 5 dkg erős, őrölt, paprika, 24 dkg só,
-
3 dkg aprított fokhagyma, 2 dkg egész fűszerkömény
A vastag csabai kolbászt lehetőség szerint a már jó hideg időben kell készíteni. A frissen vágott disznó kicsontozott húsát 6 mm-es tárcsán megdaráljuk és a fent felsorolt fűszerekkel összegyúrjuk (még melegen), majd hidegre tesszük, és tiszta asztallapon szétterítjük kb. 10 cm vastagságban.
Fontos, hogy a köményt a csabai kolbászba egészben rakjuk az eredeti recept szerint.
Amikor a hús már kihűlt, akkor 10-es, 20-as tölcsérrel ellátott géppel sertés vastagbélbe töltjük, és szálanként bekötjük; kolbászállványon maximum 6 Celsius fokos, szellős helyen 2 napig lógatjuk.
Ezután jön a füstölés: szellős füstölőbe, vagy szabadkéményben lehetőség szerint. 6 napon át, lassan, száraz bükkfa fűrészporral füstöljük. A hőmérséklet ne legyen magasabb, mint 12 oC fok! Füstölés után 18 oC fokon érik. Kb. három hónap alatt teljesen beérik a finom, és máris elkészült a friss, ízletes csabai vastag házikolbász.
(forrás: Internet; Krajcsó Pál, a 2000. évi millenniumi Csabai Kolbászfesztiválon Fő- és Életmű Díjat kapott békéscsabai hentesmester receptje)