Melyek a Békési kolbász titkai?
A titka egyszerű: évszázadok alapján kifinomult, egyszerű receptek! A kolbászkészítő mester gondossága, a tüzes szegedi paprika és a kiváló hús alapanyag. Ezenfelül a keményfa füstölés.
Szóval különös titok nincs, de néhány érdekesség azért van. :-)
Ha békési kolbászról beszélünk, az csabai vagy gyulai?
Békés megyéről általában a csabai vagy a gyulai kolbász jut mindenkinek az eszébe. Természetesen a békéscsabán gyártott a csabai a Gyulán gyártott a gyulai. logikus :-)
Ezeket a minősítéseket, csak a városhatáron belül készített kolbászok viselhetik. A gyulai kolbász lehet füstölt vagy lángol, a csabai csak keményfán füstölt.
Akik nem járatosak a témában, azok nem tudják, hogy valójában ebben a megyében számos más válfaja is létezik a kolbásznak. Történetesen magát a békési márkanevet is viseli kolbász, a békési kolbász, mely lehet vékony vagy vastag. Mind a csabai, mind a gyulai kolbász megkapta a hungarikum minőítést!
Miből készül a békési kolbász?
Az autentikus hagyományoknak megfelelően, a helyi termelőktől beszerzett termékekből készülnek a békési kolbászok. Húsfélék szempontjából sertéscombot, -lapockát, -tarját, -dagadót és húsos szalonnát kell hozzáadni a jó minőségű békési kolbászhoz. A csabai kolbászhoz hasonlóan az összedarált húsmasszához sót, fokhagymát, fűszerköményt és őrölt pirospaprikát kell adagolni. A fűszerek arányától függ a kolbász íze, s ez különbözteti meg a különböző fajtákat egymástól. A gyulai kolbász kevés borsot is tartalmaz, ebben tér el a többi helyi kolbásztól.
Milyen eljárással tartósítják a békési kolbászt?
A csabai kolbászt sertés- vagy marhabélbe, vagy vízáteresztő műbélbe töltik. Ezzel szemben textilbélbe kerül a békési kolbász, melyet bükk- illetve gyümölcsfa égetésével keletkezett füsttel tartósítanak. Természetesen ez a speciális füst a kolbász ízvilágát is nagyban befolyásolja, amit majd a végeredménynél fogsz érezni.
Használnak-e bármilyen tartósítószert a békési kolbász tartósításához?
Mint ahogy a régi időkben, napjainkban is a jól bevált tartósítási eljárást a szárítást és a füstölést használják a békési kolbász állagának hosszú távú megóvása érdekében.
Hogyan érdemes tárolni, hogy hosszan megőrizze zamatát?
Ha sokáig el akarod tartani a frissen vásárolt, kiváló minőségű házi kolbászodat, akkor sötét, hűvös, száraz helyen, felfüggesztve tárold. Így sokáig megőrzi minőségét, ha lesz rá ideje, ugyanis kiváló fűszeres ízének köszönhetően elég gyorsan el fog fogyni.
Közkincs-e a békési kolbász receptje?
A házi készítésű békési kolbász receptjének összetevőit mai napig titok övezi. A helyiek nem adják ki senkinek ezt az ősidők óta hétpecsétes titokként óvott receptúrát. Minden család a sajátjára esküszik, de alapjában véve nagyon hasonlítanak egymásra!
Mi a békési kolbász sikerének titka?
Ez a kolbász – és az összes többi hagyományos Békésben gyártott kolbász is – génmanipulációtól mentes, nem tartalmaz allergén anyagokat. Kizárólag helyi termelőktől beszerzett alapanyagokból állítják elő. Valódi sikerük kulcsa, hogy fontosnak tartják a tradíciók megőrzését, ezért a korszerű gyártási technikák használata közben is megőrzik a kiváló receptúrát és gondosan kiválogatott alapanyagok felhasználásával készítik ezt a terméket. Így bármikor vásárolsz belőle, mindig ugyanaz az ízvilág garantált.
Mennyire alkalmas ajándékozásra egy szál kolbász?
Bizonyára felmerült már benned a kérdés, hogy általában miért csak virágot, bonbont vagy egy üveg italt lehet ajándékozni, miért ne lehetne esetleg kolbászt. Akár hiszed, akár nem, a békési kolbászt már trikolor színű textilbélbe töltve is megvásárolhatod, így akár külföldi ismerőseidet is elkápráztathatod megerőltetés nélkül. Akik nagy valószínűséggel nemcsak a békési kolbász külső csomagolásától, hanem az utánozhatatlan ízvilágától is odalesznek.
Kolbászos csapat