Megvan a legjobb szalámi, stifolder és csabai vastag kolbász, a Gasztronómiai Egyesület idei versenyén!

A Magyar Gasztronómiai Egyesület ebben az évben is megtartotta a nagy szalámi és vastagkolbász tesztjét, olvashattuk elsőként a Bűvös szakács összefoglalójából. Sertésből készült termékek tesztelte, és három kategóriában hirdettek győztest. A versenyen többségében voltak a kis családi manufaktúrák termékei, de néhány nagyobb gyártó is megmérettette magát. Erről szeretnénk egy kis összefoglalót adni.
A versenyen ajánlások alapján vehettek részt a termékek!
A kolbászverseny három kategóriája
-
Csabai vastagkolbász
-
Klasszikus fehér szalámi és paprikamentes vastagkolbász
-
Paprikás szalámi/paprikás vastagkolbász
Kik voltak szalámi tesztelés zsűrijében?
A zsűriben helyett foglaltak elismert szakácsok, közírók, illetve a gasztronómiában jártas szakértők. Zsűrizett többek között Mészáros Gábor, aki István Gazda néven maga is készít kolbászokat, sonkákat melyeket a Kolbászáruház is forgalmaz! Rajta kívül zűritag volt még többek között Új Péter, a 444.hu főszerkesztője, Lutz Lajos a Pierrot étterem konyha főnöke, Tóth Lajos a Gundel konyhafőnöke, és Bernát Gábor a Rézkakas konyhafőnöke. Rajtuk kívül zsűrizett még EU-s parlamenti képviselő, fotográfus, minőségbiztosítási szakember, újságíró és blogger!
Hogyan zajlott a verseny?
A zsűri vizsgálta a szalámik és kolbászok álagát, illatát, az alapanyagok minőségét, és természetesen a szalámik ízét. Az ínyencségek maximum 20 pontot szerezhettek. A termékeket három kategóriában véleményezték, majd a legjobbakat még egyszer végig kóstolták, így alakult ki a végső sorrend.
Képünk illusztráció, forrás:dreamstime.com
No, de melyik termék is lett Magyarországon a stifolder, szalámi és csabai kolbász?
A klasszikus fehér szalámi kategóriában nagy örömünkre a Palatin család fehér szalámija lett. Termékeik megtalálhatóak a kolbászáruház kínálatában is, és bizton állíthatjuk a többi termékük is a vásárlóink egyik kedvence! Palatin Imre családja három generáció óta készít házi füstölt kolbászt és szalámit, illetve egyéb füstölt húst, családi tradicionális receptek alapján. A győzelmükben minden benne van a több generáció tapasztalata! A díjnyertes szalámiból reméljük jut nekünk is az őszi-téli szezonban, így kedves vásárlóink asztalára is odakerülhet!
A stifolderek között a Fekedi klasszikus stifolder győzött! Nagy öröm, hogy ebben a kategóriában is egy kis családi üzem terméke lett a legjobb. A Fekedi stifolder manufaktúrális módon gyártja termékeit, 300 éves eredeti sváb receptek alapján. Kínálatukban van hagyományos paprikamentes stifolder, és paprikás stifolder is! A Dél-Dunántúlon járva érdemes őket is felkeresni, egy kis gasztronómiai örömért! A karácsonyi szezonra igyekszünk a díjnyertes stifoldereiket bemutatni az áruházunkban is!
A harmadik kategória a csabai vastag kolbász verseny volt, természetesen több jól ismert, és korábban már díjazott Csabai kolbászmester termékeivel. A végső győztes idén egy újkígyósi kolbászkészítő vastag kolbásza lett. Pallér Sándor győzelme nem meglepetés, hiszen az elmúlt 1-2 évben sorra nyerte a versenyeket a kolbászaival. Kapott díjat Gyulán, Békéscsabán, Orosházán a soros kolbászfesztiválokon, kolbászkészítő versenyeken, és a 2017-es évtől jogosult a HÍR-védjegy használatára! (Ezt a védjegyet hagyományos, és minőségi termékek viselhetik, a Földművelésügyi minisztérium döntése alapján.)
Érdemes követni minket a facebook-on, illetve feliratkozni a hírlevelünkre, mert igyekszünk a győztes, illetve a legjobb termékeket a kínálatunkba felvenni!
Apropó! István Gazda vagy Knyihár Mihály nem szeretne benevezni a húsvéti sonkájával valamilyen versenyre? A vevőink évek óta csak dicsérik őket! Persze kolbásszal is érdemes; Knyihár úr is már több elismerést kapott a múltban!
Miért örülünk az ilyen versenyeknek?
Természetesen az, hogy mi a legjobb kolbász, sonka, szalámi, az erősen szubjektív dolog. Kinek ez, kinek az! Ma ez, tegnap az ízlett a legjobban! Nem lehet egyértelműen legjobbat választani, vagy ha lehet, akkor az nagy baj, mert akkor gond van az általános minőséggel, de szerencsére már nem ez a helyzet itthon sem.
Amiért mi örülünk a versenyeknek az az, hogy a hasonló rendezvények segítenek bemutatkozni a kisebb családi gazdaságoknak is, felhívják a figyelmet az igazi minőségi termékekre, felhívják a figyelmet a minőség fontosságára, és még sorolhatnánk. Úgy, hogy reméljük sok-sok ilyen „verseny” lesz még a közeljövőben! Bor-gyógyvíz-paprikás füstölt kolbász: erre a hármasra lehet turizmust építeni a vidéki Magyarországon!
Kolbászos Csapat