Libatepertő készítése - egy igazi gourmet finomság
Tepertő, töpörtyű, pörcögő – ki ne ismerné ezt az aranysárga, roppanós csodát. Most felfedünk mindent, amit a libatepertő készítéséről, sütéséről és a libatepertő krém felhasználásáról tudni érdemes. Vigyázat! Lehet, hogy éhes leszel a cikk végére. (A nyitó kép forrása a femina. hu)
Libatepertő készítése házilag
A libatepertő sütése otthon sem bonyolult, kezdő szakácsok is megpróbálkozhatnak vele bátran.
A bőrös libahájat alaposan megtisztítjuk, többször megmossuk, a bőrön maradt tollakat, pihéket az utolsó darabig kiszedegetjük. A libahájjal hidegen könnyebb dolgozni, ezért a feldolgozás előtt javasolt hűtőszekrénybe tenni, ennek hiányában csúszkálni fog a kezünk között ez zsíros alapanyag. Ha egy-két helyen hús darab is van a bőrön, az annál jobb.
A bőrös libahájat felszeleteljük, de ne aprítsuk fel nagyon, különben nem libatepertő, hanem száraz morzsa lesz a végeredmény.
Egy nagy leveses fazék vagy magasfalú serpenyő aljára kis vizet öntünk, hogy ne kapjon oda a libaháj, kilónként kb 1 csapott evőkanál sót teszünk hozzá és elkezdjük kisütni a zsírt. Közepes lángon, negyedóránként megkevergetve, kb 50-60 perc után nyeri el jellegzetes aranybarna színét.
Ekkor öntünk bele egy kevés tejet – nem kell megijedni fel fog habzani a zsír- majd letakarjuk fedővel és még pár percig hagyjuk sülni. Emiatt a felhabzás miatt fontos, hogy magasfalú edényben dolgozzunk, mert ennél a mozzanatnál, ha nem megfelelő nagyságú az edény ki fog futni a zsír a tűzhelyre – egyrészt kárba veszik az anyag, másrészt balesetveszélyes is.
A kész házi tepertő kockákat szűrőkanállal kimerjük, lecsepegtetjük és máris fogyasztható. Ízlés szerint sózzuk, paprikázzuk, puha kenyérrel, savanyúsággal, paradicsommal kínáljuk.
A kisült zsírt későbbi fogyasztásra természetesen eltesszük, egy edénybe vagy csatosüvegbe átszűrjük és szobahőmérsékleten hagyjuk kihűlni.
Ha házilag készítjük a libatepertőt, akkor a tepertő mellett megmarad a zsír is, amivel később süthetünk is vagy egyszerűen vacsorára elfogyaszthatunk egy jó libazsíros kenyeret, pirospaprikával meghintve, tetején kis lilahagymával. A libatepertő alapját képező bőrös libaháj ára körülbelül 1.250 Ft/ kg- tól indul.
A libatepertőhöz hasonlóan készíthetünk sertés vagy kacsatepertőt is otthon.
Ha csak éppen megkívántunk egy pár falat libatepertőt és nem szeretnénk nagy tételben, egész évre elraktározni belőle otthon, akkor azt boltban vagy piacon is megvásárolhatjuk. A jó minőségű libatepertő ára 5.800 Ft / kg-tól kezdődik, a libazsír kilóját 1.800 Ft-tól vásárolhatjuk meg.
Libatepertő krém készítése otthon
Bár a libatepertő már önmagában is egy tökéletes étel, tovább fokozhatjuk az élvezetet a belőle készített libatepertő krémmel.
Hozzávalók 4 személyre: 25 dkg libatepertő (házikészítésű vagy vásárolt), egy közepes fej lilahagyma, 1 csipet só és őrölt bors, 1 evőkanál mustár, 1 kiskanál libazsír (ha krémesebb állagot szeretnénk)
Elkészítés: az összes hozzávalót egy késes robotgépbe tesszük és ízlés szerinti állagig pépesítjük. Minél jobban összedolgozzuk az alapanyagokat, annál kellemesebb állagú libatepertő krémet kapunk.
A libatepertő krémet ropogós bagettre kenjük, megszórjuk újhagymával vagy snidlinggel, és mellé finom száraz fehérbort kortyolgatunk. Nyár esti kerti partik, nosztalgikus családi összejövetelek alkalmával azonnal el fogják kapkodni.
Libatepertő krémet természetesen készen is vásárolhatunk, ennek előnye, hogy több fajta ízesítésben is kapható, biztosan kipróbált receptúra alapján. Minőségi alapanyagból készült libatepertő krémhez már 550 Ft / 200 g áron hozzájuthatunk.
Ha megkívántad, akkor irány a webhsop és tegyél a kosaradba finom sertés -,vagy libatepertőt.
A Márton-napi liba fogyasztás egyre népszerűbb szokás nálunk is, de ne csak ekkor fogyaszt,