Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü
hu
Ön itt jár: > Kezdőlap > Blog >

Szarvaskolbász recept háziasan

Szarvaskolbász recept háziasan

„Vadat és halat, s mi jó falat

Szem-szájnak ingere…”

Írja neves költőnk, Arany János a Walesi bárdok című művében. Nem csoda, hogy versbe foglalták a csodás vadhúsokat, hiszen Magyarország vadásznemzetnek számított és mindennapos volt a vadételek fogyasztása. Manapság sokan félnek a vadhústól, pedig semmivel sem bonyolultabb finom ételt készíteni belőle, mint sertésből vagy marhából.

Sőt, más húsfélékhez képest a vadhúsban (szarvas, őz, nyúl, vaddisznó) magasabb a fehérjeállomány, így ez a zsírszegény húsféle nemcsak csúcsgasztronómiai alapanyag, hanem remekül illeszkedik egy-egy diétába is.

A vadhúsok közül kiemelt figyelmet érdemel a szarvas. A szarvasok aktív életmódjának és az általuk fogyasztott természetes tápláléknak köszönhetően a húsukban gyakorlatilag nincsen zsír. Szarvashús étel, szarvaskolbász, szarvas szalámi készítésekor ezért is fontos, hogy valamilyen formában pótoljuk a zsírt, különben nagyon-nagyon ki fog száradni az ételünk.

 

Szarvas kolbász receptek

A szarvaskolbász igazi ínyencség és akár otthon is elkészíthetjük. Ezt a házi füstölt szarvaskolbász receptet ajánljuk.

Hozzávalók: 70 dkg szarvashús, 30 dkg sertésszalonna, 1 dkg őrölt csemege fűszerpaprika (ha csípősebben szeretnénk fele-fele arányba keverjük a csemege és csípős paprikát), 1 dkg őrölt fekete bors, 2,5 dkg só, 6 gerezd zúzott fokhagyma, bél a betöltéshez

Elkészítés:

●        csíkozzuk fel a húst és a szalonnát, lehetőség szerint vegyesen kezdjük meg a darálást

●        nagy tálba tesszük és alaposan összegyúrjuk, összemasszírozzuk a fűszerekkel

●        hagyjuk egy éjszakát pihenni hűvös helyen

●        másnap újra összegyúrjuk és bélbe töltjük

●        belek végét elkötjük, a kolbászokat egy botra fellógatjuk és hagyjuk egy újabb éjszakát szikkadni

●        másnap beadhatjuk bérfüstölésbe vagy nekiláthatunk a házi füstölésnek is (legalább 2 napig hideg füstön tartjuk, majd fogyasztásig száraz, hűvös helyen kell tárolni)

Frissen sült házi szarvaskolbász recept

Ha nincs lehetőségünk füstölni a kolbászt, frissen is készíthetünk belőle egy ünnepi asztalra való ételt. Az alábbi szarvaskolbász receptet ajánljuk bátor háziasszonyok figyelmébe:

Hozzávalók:

70 dkg szarvashús (lapocka vagy comb), 20 dkg sertéscomb, 10 dkg zsírszalonna, 1 tk. só, 1/2 tk. őrölt fekete bors, 1/2 tk őrölt babérlevél, 1/2 tk. őrölt köménymag, 2 szem borókabogyó finomra törve, 3 gerezd zúzott fokhagyma, bél a töltéshez

Elkészítés:

●        a húst és a szalonnát ledaráljuk

●        nagy keverőtálba tesszük és hozzáadjuk az fűszereket, alaposan összedolgozzuk a masszát

●        előkészítjük a kolbásztöltőt és belet

●        jó szorosan tömjük bele a húst a töltőgépbe, minél kevesebb levegő kerüljön a bélbe

●        a megtöltött szarvaskolbászt magas falú tepsibe tesszük. Ínyencek egy-két rozmaring ágat, cékla, krumpli, zeller, répa kockát is tehetnek mellé sülni.

●        180 fokon 30 percig az egyik oldalát, majd 30 percig a másik oldalát sütjük

Lilahagyma lekvárral, grill sajttal, áfonyaszósszal tehetjük izgalmasabbá az ételt.

szarvaskolbász Püskiéktől

Szarvaskolbászt minden alkalomra

Ha nem vagyunk elég tapasztaltak a kolbászkészítésben vagy egyszerűen nem szeretnénk az egész konyhát felforgatni, megannyi kész szarvaskolbász közül válogathatunk kézműves gasztronómiai vásárokon vagy gasztro webshopokban.

Ha például a vendégváró paraszttál kínálatát szeretnénk feldobni, csempésszünk egy kis püski csemege szarvaskolbászt a szalámik, sajtok és asztalt gyümölcsök mellé. Ebben a szárazkolbászban a nemes vadhús, a hagyományos receptúra, a tüzes szegedi pirospaprika, és a püski család évtizedes tapasztalata találkozik! Vétek kihagyni!

Különleges előétel gyanánt szarvas bresaola-t válasszunk, garantált siker lesz a vendégek körében. A „bresaola” egy szárított, sózott marha sonka az észak-olasz Lombardia régióból, papírvékony szeletekre vágva. Hagyományosan marha húsból készül, de előfordul vadhúsból, sőt lóhúsból is.

A szarvas bresaola-hoz a szarvas hátsó combjának legértékesebb részét, a felsálat pácolják be. A pácban van borókabogyó, babérlevél, fehérbors és só – ebben pihen a hús 1 hétig. Bükkfán füstölik, majd 6-8 hétig érlelik.

Szobahőmérsékleten, lehelet vékonyra szeletelve tálaljuk. Jól áll neki a rukkola, frissen tört fekete bors, parmezán, olívaolaj és a citrom is.

 

Hiányzik még valami a vacsorához? Szerezd be a webáruházból.