Füstölt tarja, egy nemes alapanyag főzéshez
A tarja a sertés nyaki része. Az egyik legfinomabb húsrész, magas zsírtartalma miatt kiváló alapanyag grillezéshez, frissensültnek és flekkenként is fogyasztható. Csontos és csont nélküli tarjával is dolgozhatunk, attól függően milyen ételt szeretnénk elkészíteni. A szeletelt csontos tarja natúr frissensültként igen gyakori a tányérokon, ha grillparty-ra készülünk, előtte mindenképpen pácoljuk be. A csont nélküli, füstölt tarja főzelékek, ragulevesek kiegészítője, de egyre gyakoribb, hogy a húsvéti sonkát helyettesítik vele. A vékonyra szeletelt füstölt tarja pedig igazi csemege lehet egy hidegtálon.
Füstölt tarja készítése
A csont nélküli tarja először fedőpácot kap, majd kiáztatják, hogy beállítsák a sótartalmát. Gyakori, hogy hideg bükkfán füstölik, míg enyhén pirosas-barnás színt nem kap. Érlelő hűtőben pihentetik és csak ezt után kerülhet forgalomba.
A füstölt-főtt tarja abban különbözik a füstölt tarjától, hogy kicsit világosabb színűre füstölik és azt követően főzik meg. Ha a boltban nézelődünk, vákuumcsomagolásban találkozhatunk vele. A technika célja, hogy növeljék a fogyaszthatósági időt. Különösen fontos ez ünnepi időszakban, mivel a füstölt-főtt tarja, egyre gyakrabban kerül húsvétkor is terítékre.
Bármilyen füstölt húskészítmény vásárlásakor legyünk résen és tudatos vásárlóként olvassuk el a csomagolást vagy kérdezzünk rá a hentesnél, hogy milyen füstölési technológiát alkalmaztak. A Magyar Élelmiszerkönyv fogalommeghatározása szerint a füstölés „olyan művelet, amelynek célja a füstgenerátorban vagy egyéb módon gerjesztett füstben a húskészítmények füstölt ízének kialakítása és az eltarthatóság növelése”
Az alkalmazott hőmérséklettől függően megkülönböztetünk hideg vagy meleg, vagy forró füstölést:
● Hideg füstölés: +20 fok alatti hőmérsékletű hideg füstölőben végzik.
● Meleg füstölés: + 40 – +60 fok közötti hőmérsékletű térben végzett füstölés.
● Forró füstölés: + 60 Celsius feletti hőmérsékleten, főző-füstölő szekrényben végzett füstölés
Szabályozás szerint a füstíz kialakítható füstoldatos kezeléssel és füstaromákkal is, ezért nem mindegy, hogy füstölt vagy „füstízű” terméket választunk.
Füstölt tarja főzése
A tarja igen sokoldalú alapanyag, így sokféle ételt alkothatunk tarja főzéssel vagy tarja sütéssel.
● Csontos tarja egyben: vágjuk be csontig a hús és alakítsunk ki kis zsebeket. Tűzdeljük meg sajttal, bacon szalonnával, lilahagymával. Fűszerezzük ízlés szerint, a tarja jól bírja a fokhagymát, zsályát, rozmaringot, majorannát, kakukkfüvet, pirospaprikát és köményt is. Ha „feldíszítetted” csontos tarját, tedd egy nagyméretű sütőtálba, de egy alufóliával jól lefedett tepsi is megfelelő neki. Süsd aranybarnára.
● Szeletelt csontos tarja: készíts belőle natúr szeletet, nincs szükség pácolásra. Kerti sütögetés előtt tedd mézes-mustáros vagy fokhagymás pácba, akár egy egész estére is a hűtőben hagyhatod. A végeredmény omlós, puha, szaftos hús és sok-sok elismerés a főzőtudományodért a vendégseregtől.
● nyers, füstölt tarja: a sólet, bableves, lencsefőzelék szinte elképzelhetetlenek egy kis tarja nélkül. De szinte bármelyik főzelék feldobható vele feltétként.
A tarja különlegessége pont a hús szerkezetében rejlik, így semmilyen körülmények között ne essünk neki klopfolóval. Ha fel akarjuk göngyölni és emiatt kicsit szeretnénk megütögetni, akkor azt inkább kézzel lapogassuk el vagy a kés hátával nyomkodjuk meg.
A tarja remekül párolható és főzhető mártásokhoz, szószokhoz. Chilis-mézes, sörös-mustáros, tejszínes-zöldfűszeres, bármelyik kombinációt is választod, nem lőhetsz mellé.
A magyar gasztronómia egyik finomsága, a cigánypecsenye elkészítése is egy puha, zsíros tarjával kezdődik.
Kedvet kaptál a főzéshez? Válassz alapanyagot a webshopból.